Ruská Duma dala v prvom čítaní zelenú zdaneniu kryptomien

Dolná komora ruského parlamentu schválila v prvom čítaní návrh zákona, ktorý na kryptomeny pozerá ako na majetok. A na základe toho sa kryptomeny môžu stať predmetom zdanenia.

moskva, rusko

Ak návrh zákona z dielne ruského ministra financií Michaila Mišustina prejde úspešne legislatívnym procesom, kryptomeny budú v Rusku predmetom zdanenia. Podoba normy, ktorá prešla prvým čítaním v ruskej Dume počíta s tým, že si každý, kto nakúpi kryptomeny, bude musieť viesť evidenciu o vykonaných transakciách.

Akonáhle hodnota nákupu digitálnych mien presiahne 600 tisíc rubľov za rok (necelých 8200 dolárov), vzniká povinnosť úradom podať prehľad o vykonaných obchodoch. Ak niekto túto povinnosť nesplní, hrozí mu pokuta vo výške desiatich percent z nepriznanej čiastky. Ak niekto neodvedie vyrubenú daň alebo ju odvedie v neúplnej výške, sankcie budú dosahovať až 40 percent z celkovej výšky dane. Daň taktiež bude musieť byť v plnej výške doplatená.

Ako vysokému zdaneniu kryptomenové transakcie budú podliehať, ruské médiá neuviedli. Dá sa ale predpokladať, že sa na kryptomeny uplatní sadzba, podľa ktorej sa zdaňuje ostatný majetok. Povinnosť odvádzať daň budú mať ako domáce subjekty, tak zahraničné, ktoré ale na území Ruska majú aspoň pobočku.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno