Inflácia v USA klesla v apríli na dvojročné minimum 4,9 %

Medziročná inflácia spotrebiteľských cien v Spojených štátoch sa v apríli spomalila na 4,9 % z marcových piatich percent. Miera inflácie tak klesla už desiaty mesiac po sebe a dostala sa najnižšie za posledné dva roky.

Medziročný rast cien bol v apríli o niečo pomalší, ako očakávali analytici. Tí v prieskume agentúry Reuters predpokladali, že zostane na marcovej úrovni piatich percent.

Nenaplnené očakávania analytikov

Medziročný rast cien bol v apríli o niečo pomalší, ako očakávali analytici. Tí v prieskume agentúry Reuters predpokladali, že zostane na marcovej úrovni piatich percent. Medzimesačný rast cien sa však v apríli v súlade s očakávaniami zrýchlil na 0,4 % z marcových 0,1 %.

Americký Federálny rezervný systém (Fed) minulý týždeň v snahe obmedziť infláciu zvýšil svoju základnú úrokovú sadzbu o štvrť percentuálneho bodu do pásma 5,00 až 5,25 %. Zároveň však naznačil, že zvyšovanie úrokových sadzieb možno pozastaví.

K zvýšeniu došlo už začiatkom minulého roka

Fed začal zvyšovať úrokové sadzby v marci minulého roka. Základná sadzba odvtedy vzrástla o päť percentuálnych bodov a v súčasnosti je na najvyššej úrovni od roku 2006.

V júni minulého roka sa ročná miera inflácie v USA vyšplhala na 9,1 %, čo je najvyššia hodnota od novembra 1981. Odvtedy postupne klesá.

Ročná miera tzv. jadrovej inflácie, ktorá nezahŕňa volatilné ceny potravín a energií, v apríli klesla o 0,1 percentuálneho bodu na 5,5 %. Zostáva však naďalej relatívne vysoká, čo podľa analytikov naznačuje, že Fed bude ešte nejaký čas udržiavať úrokové sadzby na vysokej úrovni.

Zdroj: Česká tlačová kancelária