Príliš rýchly rast miezd v eurozóne predstavuje riziko, ktoré by mohlo prispieť k tomu, že inflácia v krajinách s eurom zostane dlhšie na rekordných úrovniach. Preto by Európska centrálna banka mala pokračovať vo zvyšovaní úrokových sadzieb, uviedla šéfka ECB Christine Lagardeová.

Vysoký rast miezd nad očakávania

„Vidíme, že mzdy rastú, a pravdepodobne rýchlejším tempom, ako sme očakávali,“ povedala prezidentka Európskej centrálnej banky Christine Lagardeová pre chorvátsky denník Jutarnij list. „Nesmiem dovoliť, aby sa inflačné očakávania rozplynuli alebo aby mzdy pôsobili inflačne,“ dodala.

ECB prijme len nevyhnutné opatrenia

Hoci Lagardeová nehovorila o žiadnych nových opatreniach, ktoré by ECB mohla prípadne prijať, potvrdila, že banka pod jej vedením „prijme potrebné opatrenia“ na zníženie inflácie zo súčasných desiatich percent na dve percentá.

ECB už skôr dala jasne najavo, že je pripravená ďalej zvyšovať úrokové sadzby, ak si to bude vyžadovať vývoj inflácie. Európska centrálna banka od júla minulého roka zvýšila základné úrokové sadzby už o 2,5 percentuálneho bodu, čo je najrýchlejšie zvyšovanie sadzieb v jej histórii.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno