Tri centrálne banky v Európe zvýšili svoje základné úrokové sadzby

Svoje základné úrokové sadzby vo štvrtok zvýšili nielen americký Federálny rezervný systém, ale aj Európska centrálna banka, Bank of England a Švajčiarska národná banka. "Hike" prišiel podľa očakávaní o pol percentuálneho bodu.

Spoločná európska mena tesne pred oznámením Európskej centrálnej banky o jej základnej úrokovej sadzbe oslabila.

Euro začalo posilňovať

Spoločná európska mena tesne pred oznámením Európskej centrálnej banky o jej základnej úrokovej sadzbe oslabila. Voči doláru stratila približne 0,6 %. Len čo však ECB zverejnila svoje menovopolitické rozhodnutie zvýšiť základnú úrokovú sadzbu o pol percentuálneho bodu, euro začalo zmazávať svoje predchádzajúce straty.

Fed tiež zvýšil základné úrokové sadzby

Zvýšenie základnej sadzby ECB bolo v súlade s očakávaniami trhu a analytikov. Európska centrálna banka však nebola jedinou inštitúciou, ktorá v posledných dňoch zvýšila svoju základnú úrokovú sadzbu. Zvýšenie o pol percentuálneho bodu už v stredu oznámil americký Federálny rezervný systém, ktorého cieľom je znížiť infláciu.

Svoju úlohu zohrala aj Bank of England, ktorá vo štvrtok zvýšila svoju základnú úrokovú sadzbu o pol percentuálneho bodu, rovnako ako Švajčiarska národná banka. Keďže všetky hlavné centrálne banky zvýšili svoje základné sadzby, sotva sa očakáva, že by to bezprostredne ovplyvnilo finančné trhy.

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno