Japonský jen prudko posilnil. Japonská centrálna banka šokovala trhy prekvapivým rozhodnutím

Kurz jenu sa voči doláru vyšplhal na najsilnejšiu úroveň od polovice augusta tohto roka. Dôvodom bol prekvapujúci zásah Bank of Japan, ktorá sa rozhodla zmeniť svoju politiku ovplyvňovania výnosovej krivky. To v skutočnosti umožnilo zvýšenie dlhodobých úrokových sadzieb.

Japonská centrálna banka v súčasnosti povoľuje odchýlku výnosov 10-ročných štátnych dlhopisov o pol percentuálneho bodu na obe strany od cieľovej úrovne.

Zvýšenie tolerančného pásma

Japonská centrálna banka v súčasnosti povoľuje odchýlku výnosov 10-ročných štátnych dlhopisov o pol percentuálneho bodu na obe strany od cieľovej úrovne. Doteraz bolo toto tolerančné pásmo stanovené na plus alebo mínus štvrť percentuálneho bodu.

Japonský jen reagoval na prekvapenie prudkým posilnením voči americkému doláru o 3,5 % na 132,35 jenu za dolár. Jen je tak voči americkej mene najsilnejší od polovice augusta tohto roka.

Sprísnenie menovej politiky

Odborníci tvrdia, že neočakávaný krok Bank of Japan môže otriasť svetovými finančnými trhmi, keďže predchádzajúci záväzok Bank of Japan držať výnosy 10-ročných dlhopisov na nulovej úrovni slúžil ako kotva na udržanie nízkych nákladov na požičiavanie si na celom svete. Šéf Bank of Japan Haruhiko Kuroda však odmietol, že by centrálna banka sprísnila menovú politiku rozšírením tolerančného pásma.

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno