ECB bude v budúcom roku zvyšovať úrokové sadzby po menších krôčikoch, naznačuje člen Rady guvernérov

Ak bude potrebné zvyšovať úrokové sadzby aj v roku 2023, Rada guvernérov tak urobí po menších krôčikoch. V nedeľu to povedal guvernér írskej centrálnej banky a člen Rady guvernérov Európskej centrálnej banky Gabriel Makhlouf.

ECB bude v budúcom roku zvyšovať úrokové sadzby po menších krôčikoch, naznačuje člen Rady guvernérov

Najrýchlejšie tempo zvyšovania sadzieb v histórii

Európska centrálna banka začala zvyšovať svoje úrokové sadzby najrýchlejším tempom v histórii v júli tohto roka. Finančné trhy odhadujú, že aj decembrové zvýšenie bude pomerne masívne. Odhady najčastejšie hovoria o zvýšení o 0,5 až 0,75 percentuálneho bodu. Ďalšie zasadnutie ECB o menovej politike je naplánované na 15. decembra.

Gabriel Makhlouf, guvernér írskej centrálnej banky a zároveň člen Rady guvernérov (orgánu, ktorý rozhoduje o otázkach menovej politiky), pripustil, že si vie predstaviť práve takéto zvýšenie sadzieb a že je ochotný o ňom diskutovať.

V budúcom roku bude zvyšovanie sadzieb pozvoľnejšie

„Keď hovoríme o budúcom roku, ak bude potrebné pokračovať vo zvyšovaní sadzieb, bude to pravdepodobne v menších krôčikoch,“ citovala Makhloufa v rozhovore pre írsky Sunday Independent agentúra Reuters. Podľa Makhloufa potom bude nutné sledovať, aký vplyv bude mať takéto zvýšenie sadzieb na ekonomiku eurozóny. „Myslím, že v druhej polovici budúceho roka uvidíme infláciu klesať,“ dodal.

2 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno