Európske akcie začali nový obchodný týždeň dvojmesačným maximom

Obchodovanie na európskych burzách začalo nový obchodný týždeň optimisticky. Trhy ťahali nahor najmä akcie farmaceutických spoločností a známky spomalenia čínskej ekonomiky. Investori sa zameriavajú na defenzívne tituly.

Európske akcie začali nový obchodný týždeň dvojmesačným maximom Obchodovanie na európskych burzách začalo nový obchodný týždeň optimisticky. Trhy ťahali nahor najmä akcie farmaceutických spoločností a známky spomalenia čínskej ekonomiky. Investori sa zameriavajú na defenzívne tituly.

Vývoj na európskom trhu

Paneurópsky index Stoxx 600 si v pondelok pripísal 0,34 % a dosiahol najvyššiu úroveň od prvej dekády júna tohto roka. V porovnaní s najnižšou úrovňou (5. júla) sa jej podarilo posilniť o 10,5 %. Ostatné hlavné európske trhy sa počas pondelkového obchodovania vyvíjali podobne, pričom Londýn získal 0,11 %, Frankfurt 0,15 %, Paríž 0,25 % a Miláno dokonca 0,49 %.

Čínska ekonomika naznačuje spomalenie

K rastu v Európe prispeli najmä farmaceutické spoločnosti. Napríklad spoločnosť AstraZeneca pridala 2,4 %. Posilnili však aj ďalšie defenzívne tituly, ktoré sú menej citlivé na priebeh hospodárskeho cyklu.

Dôvodom sú horšie správy prichádzajúce z Číny, kde ekonomika čoraz viac naznačuje spomalenie. Investori tiež spätne nakupovali niektoré európske akcie, ktoré pred niekoľkými dňami predali v dôsledku obáv z agresívnych opatrení americkej centrálnej banky proti inflácii.

2 KOMENTÁŘE

Comments are closed.