Akcie uzavreli mesiac v červených číslach. Je to najhorší august za posledných sedem rokov

Neboli to len americké akcie, ktoré ukončili augustové obchodovanie v zápornom teritóriu. Zlá nálada investorov zasiahla aj európske trhy. V auguste mierne posilnili len hlavné akciové trhy v Ázii.

Akcie uzavreli mesiac v červených číslach. Je to najhorší august za posledných sedem rokov

Európa a Spojené štáty stále zažívajú vlnu výpredajov na akciových trhoch. Pokles zaznamenali štvrtý deň po sebe a v červených číslach skončili aj za celý august. Hlavný index newyorskej burzy, S&P 500, uzavrel o jeden percentuálny bod nižšie ako na začiatku augusta.

Frankfurtská a londýnska burza strácajú

Európa je na tom o niečo horšie. Frankfurtská burza v auguste stratila viac ako päť percent, rovnako ako londýnska burza. Naopak, tokijská a šanghajská burza mierne posilnili, pričom ich hlavné indexy vzrástli o viac ako jedno percento.

Napätie na svetových burzách rastie

V priebehu júla sa zdalo, že to najhoršie majú svetové burzy, ktoré od začiatku roka vytrvalo oslabovali, za sebou. Išlo však zjavne len o dočasnú rally, keďže len málokto si predstavoval, že inflácia v eurozóne alebo v Spojených štátoch bude ešte rásť. A preto by bolo potrebné sprísniť menovú politiku centrálnej banky. Ale stalo sa a investori začínajú byť nervózni.