Spojené štáty možno zahliadli svetielko na konci zdražovacieho tunela. Ich aprílová medziročná miera inflácie bola o 0,2 percentuálneho bodu nižšia ako inflácia marcová. Akciové trhy ale nie sú s tempom dezinflácie spokojné.

Medziročná miera inflácie dosiahla v USA v apríli 8,3 percenta. Ceny tu pritom v marci rástli o 8,5 percenta. Americká inflácia teda v apríli o 0,2 percentuálneho bodu klesla. Odborníci teraz skúmajú, či miera inflácie už skutočne kulminovala, alebo ide len o krátkodobý výkyv smerom nadol a ďalšia vlna zrýchľujúceho zdražovania ešte príde.

Reakcie akciových trhov

S tempom, akým k dezinflácii v USA dochádza, ale nie sú spokojní investori na akciových trhoch. Hlavný index newyorskej burzy S&P 500 totiž počas stredajšieho obchodovania stratil 1,65 percenta. Dow Jones Industrial Average odpísal mierne nad percento, najhoršie dopadol technologický Nasdaq, ktorý stratil cez tri percentá.

Dosiahla inflácia v USA vrchole?

Je však pravdepodobné, že inflácia bude aj v ďalších mesiacoch zvoľňovať. Už len preto, že sa skôr či neskôr začne prejavovať efekt vysokej vlaňajšej porovnávacej základne. Pokiaľ nenastanú nejaké ďalšie nepredvídateľné udalosti, inflácia v USA má možno svoj vrchol za sebou.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno