Fed prehovoril. Centrálna banka USA zvýšila úrokové sadzby a vyhlásila vojnu inflácií

Výbor pre operácie na voľnom trhu (FOMC), ktorý v rámci americkej centrálnej banky rozhoduje o nastavení parametrov menovej politiky, zvýšil úrokové sadzby. A urobil tak v súlade s očakávaním trhov.

Fed navysil urokove sadzby

Federálny rezervný systém vydal v stredu večer stredoeurópskeho času vyhlásenie, v ktorom oznámil zvýšenie základnej úrokovej sadzby o štvrť percentuálneho bodu na 0,25 až 0,5 percenta. Ide o sadzbu, ktorá sa týka takzvaných operácií na voľnom trhu. Za túto sadzbu môžu komerčné banky s Fedom obchodovať vládne dlhopisy.

Ak sadzba stúpa, banky majú vyššiu motiváciu dlhopisy nakupovať, čím Fed odsáva z trhu prebytočnú likviditu, pôsobí na rast trhových úrokových sadzieb a tlmí celkový dopyt v ekonomike. To je presne cieľ, ktorý teraz Fed sleduje, pretože chce tlmiť infláciu, ktorá sa už najmenej dva mesiace drží na 40-ročnom maxime.

Fed tiež uviedol, že na každom zo svojich šiestich zostávajúcich menovopolitických zasadnutí tohto roku s najväčšou pravdepodobnosťou bude vo zvyšovaní úrokových sadzieb pokračovať. A to o štvrť percentuálneho bodu tak, aby sa na konci tohto roka pohybovala v rozmedzí 1,75 až 2 percentá.

2 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno