Celkom osem z deviatich členov britskej centrálnej banky Bank of England hlasovalo po zvýšení základnej úrokovej sadzby o štvrť percentuálneho bodu na 0,75 percenta. Jeden centrálny bankár, viceguvernér Bank of England Jon Cunliffe, preferoval ponechanie sadzby na 0,5 percenta.

Britská centrálna banka zvýšila úrokové sadzby tretíkrát v rade, čo sa naposledy stalo v roku 1997. Veľká Británia totiž čelí nezvyčajne vysokej inflácii, podobne ako prevažná väčšina ekonomicky rozvinutých krajín. Existuje totiž reálne riziko, že miera rastu cenovej hladiny sa v apríli dostane na úroveň okolo ôsmich percent. Ešte pred mesiacom pritom Bank of England predpovedala sedempercentnú infláciu.

Briti zvýšili svoju základnú úrokovú sadzbu len deň po tom, čo o zvýšení sadzieb rozhodla aj americká centrálna banka Fed. Aj v USA sa stále väčším problémom stáva inflácia, ktorá je najvyššia za posledných 40 rokov a zatiaľ stále rastie.

4 KOMENTÁŘE

  1. […] Veľká Británia zažíva najvyššiu mieru rastu cien od marca 1982. Ceny v máji medziročne stúpli o 9,1 percenta, čo je o desatinu percentuálneho bodu viac ako v apríli. Vyplýva to z aktuálnych údajov Národného štatistického úradu. Hlavným ťahúňom inflácie boli potraviny. Ich ceny medziročne vzrástli o 8,7 percenta, čo je najrýchlejší rast od marca 2009. […]

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno