Británia čelí najvyššej inflácii za 40 rokov. Kráľovstvo je smutným lídrom skupiny G7

Inflácia vo Veľkej Británii ešte do konca tohto roka nadobudne dvojciferné hodnoty. Vyplýva to z aktuálneho odhadu Bank of England. Májová inflácia sa však oproti aprílu zvýšila len nepatrne.

Inflácia vo Veľkej Británii ešte do konca tohto roka nadobudne dvojciferné hodnoty.

Ceny potravín rastú

Veľká Británia zažíva najvyššiu mieru rastu cien od marca 1982. Ceny v máji medziročne stúpli o 9,1 percenta, čo je o desatinu percentuálneho bodu viac ako v apríli. Vyplýva to z aktuálnych údajov Národného štatistického úradu. Hlavným ťahúňom inflácie boli potraviny. Ich ceny medziročne vzrástli o 8,7 percenta, čo je najrýchlejší rast od marca 2009.

Inflácia sa ešte zvýši

Spojené kráľovstvo zároveň získalo smutné prvenstvo v rámci skupiny krajín G7, ktorá zahŕňa sedmičku ekonomicky najsilnejších štátov sveta. Podľa odhadu Bank of England ale Britov to najhoršie ešte stále čaká. Centrálni bankári totiž predpovedajú, že medziročná inflácia nad deviatimi percentami zostane ešte niekoľko mesiacov. Jej kulminácia by mohla prísť v októbri, a to okolo 11-percentuálnej úrovne. Vtedy sa totiž skončí dočasné zastropovanie cien energií pre domácnosti. Je preto pravdepodobné, že Bank of England pristúpi k ďalšiemu zvyšovaniu úrokových sadzieb.

3 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno