Indiu drtia drahé energetické komodity. Čelí kvôli nim dvojitému deficitu

Deficit bežného účtu platobnej bilancie a deficit štátneho rozpočtu. To sú dva sprievodné javy zdražujúce energetické komodity, ktoré India dováža zo zahraničia, a ktoré vedú aj k rastu cien domácich zdrojov.

Deficit bežného účtu platobnej bilancie a deficit štátneho rozpočtu. To

India znižuje dane

Indické ministerstvo financií v snahe zmierniť dopady zdražujúcich energií na obyvateľstvo pristúpilo k zníženiu daní, ktoré sú obsiahnuté v cenách energií a palív. Lenže tým sa vzdalo nezanedbateľného objemu príjmov do štátneho rozpočtu. Vládne financie sa tak dostávajú do stále väčšej nerovnováhy, čo nakoniec otvorene po prvýkrát přiznalo aj ministerstvo.

Problém dvojitého deficitu

Rastúce ceny energetických komodít ale zároveň vedú k zvýšeniu peňažne vyjadreného objemu
dovozu, čo spôsobuje, že na bežnom účte indickej platobnej bilancie narastá deficit. India tak čelí problému dvojakého deficitu, ktorý len nepravdepodobne dokáže vláda riesiť.

Indické ministerstvo financií preto varovalo, že narastajúci deficit bežného účtu nakoniec vyústi do oslabenia rupie, čo zároveň pomôže dostávať indické hospodárstvo späť do vonkajšej rovnováhy. Slabšia rupia totiž bude tlmiť dovoz a podnecovať vývoz a obchodný deficit sa časom začne znižovať.

2 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno