Rubeľ je voči doláru najsilnejší za sedem rokov. Jeho kurz je však do značnej miery umelo vytvorený

Oficiálny kurz rubľa voči doláru sa v pondelok dostal na 55,75 rubľa za dolár. Počas dňa sa však dotkol aj silnejšej úrovne 55,44, čo znamená najlepší výsledok od začiatku júla 2015. Voči euru rubeľ získal 0,6 percenta a uzavrel tesne pod hranicou 58,50 rubľa za euro.

Oficiálny kurz rubľa voči doláru sa v pondelok dostal na 55,75 rubľa za dolár. Počas dňa sa však dotkol aj silnejšej úrovne 55,44, čo znamená najlepší výsledok od začiatku júla 2015.

Najsilnejšia mena na svete

Exportéri totiž musia najmenej 80 percent svojich príjmov z vývozu previesť povinne na ruble, čo zvyšuje dopyt po nich. A vzhľadom na to, že ruská centrálna banka je schopná kontrolovať ponuku rubľov na trhu, ich hodnota rastie. Daňou za to je, že rubeľ nie je voľne zameniteľnou menou, pretože len málokto zo zahraničných subjektov má dôvod ho držať.

Rubeľ sa tak stal v tomto roku zatiaľ najvýkonnejšou menou na svete, keď od začiatku roka získal voči doláru a euru približne 26 percent. Tento vývoj je však zapríčinený striktnými opatreniami zo strany ruských úradov, ktoré kurz rubľa umelo navyšujú.

Kritika šéfa Ruskej banky

Reštrikcie však na nedávnom ekonomickom fóre v Petrohrade nepriamo kritizovala šéfka Ruskej národnej banky Elvira Nabiullinová. Tá navrhla, aby sa reštrikcie uvoľnili a rubeľ sa tak stal opäť voľne obchodovanou menou.

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno