Nemecko zavedie dodatočnú daň z plynu. Chce pomôcť dodávateľom, ktorých sa zvýšenie cien dotklo

Zatiaľ čo mnohé krajiny hľadajú spôsoby, ako pomôcť domácnostiam s rastúcimi účtami za energie, v Nemecku budú ľudia platiť za plyn ešte viac. Spolkový minister hospodárstva Robert Habeck (Zelení) predložil návrh na zavedenie osobitnej dane.

Zatiaľ čo mnohé krajiny hľadajú spôsoby, ako pomôcť domácnostiam s rastúcimi účtami za energie, v Nemecku budú ľudia platiť za plyn ešte viac.

Novú daň zaplatia spotrebitelia

Dodatočná daň by predstavovala 1,5 až 5 eurocentov na kilowatthodinu spotreby plynu. Daň budú znášať spotrebitelia, nie dodávatelia. Daň má pomôcť dodávateľom pokryť finančné náklady na postupné nahrádzanie dodávok ruského plynu. Výnosy z dane by mali zabrániť platobnej neschopnosti mnohých dodávateľov.

Nikto nevie, koľko bude stáť benzín

Daň sa má zaviesť 1. októbra tohto roku a bude platiť do konca septembra 2024, takže bude súčasťou nemeckého daňového systému dva roky. Pre štvorčlennú nemeckú domácnosť to znamená, že za plyn zaplatí až 1 000 EUR ročne. Habeck povedal, že opatrenie je bolestivé, ale nevyhnutné na stabilizáciu trhu s energiami. „Nikto presne nevie, koľko bude v novembri stáť plyn. Treba však priznať, že pre každú domácnosť to bude predstavovať niekoľko stoviek eur navyše,“ povedal minister.

5 KOMENTÁŘE

  1. […] Spotrebiteľské ceny v USA v auguste medziročne vzrástli o 8,3 %, uviedol v utorok americký úrad pre štatistiku práce. Hoci medziročná miera inflácie klesla oproti júlu o 0,2 percentuálneho bodu a oproti júnu dokonca o 0,8 percentuálneho bodu, analytici hodnotia augustové údaje skôr negatívne. Dôvodom bol medzimesačný nárast cien o 0,1 %, pričom sa všeobecne očakával pokles cien. […]

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno