Spotrebiteľské ceny v USA začali opäť rásť. Nepomohlo ani rýchle zníženie cien pohonných hmôt.

Medzimesačná inflácia v Spojených štátoch sa v auguste nečakane vrátila. Zatiaľ čo v júli zostali ceny medzimesačne stabilné, v auguste vzrástli o 0,1 %. Analytici očakávali pokles.

benzinová pumpa

Ceny vzrástli o 8,3 percenta

Spotrebiteľské ceny v USA v auguste medziročne vzrástli o 8,3 %, uviedol v utorok americký úrad pre štatistiku práce. Hoci medziročná miera inflácie klesla oproti júlu o 0,2 percentuálneho bodu a oproti júnu dokonca o 0,8 percentuálneho bodu, analytici hodnotia augustové údaje skôr negatívne. Dôvodom bol medzimesačný nárast cien o 0,1 %, pričom sa všeobecne očakával pokles cien.

Ceny v auguste v porovnaní s júlom vzrástli napriek výraznému zníženiu cien pohonných hmôt, ktoré dosiahlo 10,6 %. V skutočnosti sa inflácia dostala do kladných čísel vďaka cenám potravín, ktoré vzrástli o 0,8 % a v medziročnom vyjadrení dokonca o viac ako 11 %. Ceny potravín rástli najrýchlejšie od mája 1979.

Fed môže opäť zvýšiť úrokové sadzby

Podľa analytikov tak možno očakávať, že Federálny rezervný systém na budúci týždeň rozhodne o ďalšom zvýšení úrokových sadzieb o 0,75 percentuálneho bodu. „Investori začínajú vnímať, že doterajšia menová reštrikcia nebola dostatočná,“ povedal pre agentúru Reuters investičný stratég Charlie Ripley.

2 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno