Inflácia v USA sa zastavila. Ceny v júli zostali rovnaké ako v júni

Spotrebiteľské ceny v Spojených štátoch sa v júli v porovnaní s júnom nezmenili. Ročná miera inflácie v USA v júli klesla zo 40-ročného maxima. Podľa odhadov odborníkov je to dobrý začiatok na ceste k dosiahnutiu inflačného cieľa.

peniaze, inflácia

Index spotrebiteľských cien v Spojených štátoch sa v júli v porovnaní s júnom nezmenil. To znamená, že inflácia meraná ako medzimesačný pohyb cien bola nulová. Medziročná miera inflácie zároveň klesla z 9,1 % v júni na 8,5 % v júli. Vyplýva to z najnovších údajov, ktoré v stredu zverejnil americký Úrad pre štatistiku práce.

Pokles inflácie spôsobili aj ceny pohonných hmôt

V júni ceny medzimesačne vzrástli o 1,3 %. K takémuto dramatickému poklesu inflácie prispeli najmä ceny pohonných hmôt, ktoré v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom klesli o 7,7 % (benzín) a 11 % (nafta). Energie ako celok zlacneli o 4,6 %.

Odborníci oslovení agentúrou Reuters očakávali, že ceny v USA medzimesačne vzrastú o 0,2 %. Je to pozitívne prekvapenie. „To ešte nie je výrazné zníženie inflácie, o ktoré sa Fed usiluje. Je to však dobrý začiatok,“ uviedol pre agentúru Reuters Paul Ashworth, hlavný ekonóm spoločnosti Capital Economics.

4 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno