Zbohom, parita? Dolár naďalej oslabuje nielen voči euru po tom, čo ceny priemyselných výrobcov

Euro

Je to približne mesiac, čo sa americký dolár a jednotná európska mena euro obchodovali v pomere jedna ku jednej. Tým sa obe meny približne po 20 rokoch dostali na paritu a zdalo sa, že dolár bude pokračovať v posilňovaní.

Rozdielny prístup Fedu a ECB

Najmä v súvislosti s rozdielnym prístupom Federálneho rezervného systému a Európskej centrálnej banky k boju proti inflácii. Zatiaľ čo Fed zvyšuje svoje úrokové sadzby už niekoľko mesiacov, ECB pristúpila k prvému zvýšeniu úrokových sadzieb za posledných 11 rokov až v júli tohto roka.

Vývoj inflácie v USA za júl však bol prekvapením. Spotrebiteľské ceny sa v porovnaní s júnom nezmenili a medziročná inflácia dokonca klesla. Prekvapenie zavŕšilo následné oznámenie indexu cien výrobcov, ktorý v júli medzimesačne klesol o pol percenta.

Protiinflačná kampaň

Investori boli zrazu presvedčení, že Fed už nebude vo svojej protiinflačnej kampani taký prísny. Najmä ak vieme, že americká ekonomika sa technicky dostala do recesie a ďalšie nadmerné sprísňovanie menovej politiky by jej mohlo ešte viac uškodiť. V dôsledku toho euro za posledný mesiac posilnilo voči doláru približne o štyri percentá a naďalej posilňuje. Dolár stratil aj voči košu šiestich hlavných svetových mien. Len za posledný týždeň približne 1,5 percenta.

4 KOMENTÁŘE

  1. […] Priemysel prešiel už niekoľkými fázami revolúcie – od tej pravdepodobne najznámejšej, industriálnej, cez elektrizáciu a automatizáciu až po súčasnou, štvrtú fázu, ktorou je práve digitalizácia, robotizácia a IoT. Aj napriek tomu, že štvrtá fáza započala už viac než pred desiatimi rokmi, podľa informácií Hospodárskej komory má jej princípy zavedené alebo momentálne zavádza 58 % českých a 51 % slovenských podnikov. Trendom digitalizácie podliehajú aj priemyslové veľtrhy, ktoré sa práve témami súvisiacimi s transformáciou priemyslu, efektivite výrobného procesu a energetickej efektivity zaoberajú. […]

Comments are closed.