Priemyselná aktivita v eurozóne klesla. Firmy hromadia zásoby nepredanej produkcie

Za zvyšovaním zásob hotových výrobkov v priemyselných podnikoch v eurozóne stojí najmä slabnúci dopyt. Najnovší prieskum priemyselnej aktivity naznačuje, že hospodársky blok by sa mohol v blízkej budúcnosti dostať do recesie.

Priemyselná aktivita v eurozóne klesla. Firmy hromadia zásoby nepredanej produkcie

Hodnota PMI klesá

Index nákupných manažérov (PMI) v eurozóne v júli klesol pod 50 bodov na 49,8 bodu. V júni bola tesne nad hranicou 52 bodov. Vyplýva to z prieskumu nálady v priemyselných podnikoch, ktorý uskutočnila agentúra S&P. Podľa tohto prieskumu dosiahol PMI v eurozóne najnižšiu úroveň od júna 2020, keď predstavoval 49,6 bodu.

Riziko hospodárskej recesie sa zvyšuje

Ak PMI klesne pod 50 bodov, znamená to pokles priemyselnej aktivity, zatiaľ čo hodnota nad 50 bodov naznačuje nárast. „Priemyselná aktivita v eurozóne klesá, a to pomerne výrazným tempom. To zvyšuje riziko hospodárskej recesie v regióne. Nové objednávky klesajú najrýchlejším tempom od roku 2012, ak neberieme do úvahy vplyv výluky spôsobenej pandémiou koronavírusu,“ povedal agentúre Reuters Chris Williamson, hlavný ekonóm spoločnosti S&P Global.

Priemyselná aktivita klesla vo všetkých sledovaných krajinách okrem Holandska. Odborníci varovali pred poklesom najmä v Nemecku, Francúzsku a Taliansku, troch najväčších ekonomikách eurozóny.

4 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno