Rastúce ceny plynu v Európe vrátili euro na paritu s dolárom

Približne o päť týždňov neskôr sa euro a americký dolár opäť obchodovali v kurze jedna ku jednej. Euro voči doláru oslabilo na úroveň tzv. parity. Môžu za to prudko rastúce ceny zemného plynu na európskom trhu.

Rastúce ceny plynu v Európe vrátili euro na paritu s dolárom Približne o päť týždňov neskôr sa euro a americký dolár opäť obchodovali v kurze jedna ku jednej. Euro voči doláru oslabilo na úroveň tzv. parity. Môžu za to prudko rastúce ceny zemného plynu na európskom trhu.

Euro oslabilo najviac od polovice júla

Euro počas pondelkového obchodovania oslabilo voči americkému doláru o 0,4 % na 1,0001 USD/EUR. Euro tak nakrátko dosiahlo voči americkému doláru najslabšiu úroveň od polovice júla. V pondelok popoludní SEČ však už začal mierne posilňovať na 1,003 eura za dolár.

Euro oslabuje v dôsledku odstavenia plynovodu Nord Stream 1

Hlavným dôvodom pomerne výrazného znehodnotenia spoločnej európskej meny je nárast obáv z ďalšieho odstavenia plynovodu Nord Stream 1, ku ktorému má dôjsť v období od 31. augusta do 2. septembra. V piatok to európskym zákazníkom oznámil ruský ťažobný gigant Gazprom.

Oficiálnym dôvodom je aj tentoraz údržba plynovodu, ktorým sa prepravuje ruský plyn do Európskej únie po dne Baltského mora. Obchodníci sa však obávajú, že odstávka bude trvať dlhšie alebo že sa dodávky vôbec neobnovia. V dôsledku toho zemný plyn na európskom trhu výrazne zdražel a v súčasnosti sa blíži k historickému rekordu 300 eur za megawatthodinu.

7 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno