Nemecká vláda zrejme bude musieť zachrániť najväčšieho importéra ruského plynu

Nemecká spoločnosť Uniper rokuje so spolkovou vládou Olafa Scholza o možnej záchrane po tom, čo sa sama dostala do finančných problémov. Nízke dodávky ruského plynu totiž nútia Uniper nakupovať chýbajúcu komoditu na burze, čo jej spôsobuje obrovské straty.

Nemecká spoločnosť Uniper rokuje so spolkovou vládou Olafa Scholza o možnej záchrane po tom, čo sa sama dostala do finančných problémov.

Zhoda negatívnych okolností

Najväčší nemecký dovozca ruského zemného plynu sa dostal do problémov v dôsledku niekoľkých negatívnych okolností. Keďže viaznu dodávky plynu z Ruska, ktoré mal Uniper zmluvne dohodnuté za určitú cenu a preto musí surovinu nakupovať na spotovom trhu za aktuálne trhové ceny, aby dokázal zaistiť dodávku komodity svojim odberateľom. Okrem toho vláda zastropovala ceny pre zákazníkov, čo ešte viac Uniperu komplikuje život.

Stabilizačné opatrenia

Spolkové ministerstvo hospodárstva podľa agentúry Reuters uviedlo, že nemecká vláda so spoločnosťou Uniper rokuje o možnostiach stabilizačných opatrení. Podľa výkonného riaditeľa Uniperu Klausa-Dietera Maubacha sú v hre štátne záruky za prípadné poskytnuté úvery, alebo dokonca majetkový vstup štátu do Uniperu. Maubach ale neupresnil, koľko peňazí vlastne Uniperu chýba, aby dokázal udržať svoju prevádzku.

3 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno