Cena ropy sa vrátila k rastu. OPEC pravdepodobne nezvýši svoju produkciu z obavy pred recesiou

Ropa po krátkom poklese ceny začala opäť rásť až na dohľad úrovne 82 USD. Na vine sú najmä obavy Saudskej Arábie z nástupu globálnej hospodárskej recesie. Skupina OPEC+ preto pravdepodobne nezvýši produkciu.

Zatiaľ čo na začiatku týždňa sa barel ropy Brent obchodoval za cenu veľmi blízku 82 USD, v utorok je všetko inak.

Ceny ropy na hojdačke

Zatiaľ čo na začiatku týždňa sa barel ropy Brent obchodoval za cenu veľmi blízku 82 USD, v utorok je všetko inak. Cena je na dohľad od 90 dolárov. V uplynulom týždni však cena ropy nakrátko dosiahla takmer 96 USD za barel.

Trh je v stave neistoty. Najväčším z nich je očakávaný nástup globálnej hospodárskej recesie, ktorá by výrazne znížila dopyt po čiernom zlate vo všetkých hlavných ekonomikách. Zároveň nie je isté, ako na tento vývoj zareagujú krajiny OPEC+, ktoré združujú tradičné krajiny OPEC a ich spojencov, najmä Rusko.

Saudská Arábia má jasno

Saudská Arábia dala jasne najavo, že nemá v úmysle viesť diskusie o možnom rozšírení ťažby ropy nad rámec súčasnej dohody. Ostatní veľkí výrobcovia v skupine zaujali podobné stanovisko. OPEC+ sa má stretnúť začiatkom decembra, aby si ujasnil, koľko ropy bude dodávať na svetový trh.

2 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno