Ropa klesla pod vplyvom údajov z americkej ekonomiky. Cena ropy Brent sa pohybovala pod 83 USD za barel

Údaje zo sektora služieb v USA prekvapili nielen investorov do menových párov, ale aj tých, ktorí obchodujú s komoditami. Cena ropy Brent v pondelok klesla pod 83 USD za barel. Vzrástli obavy z väčšieho zvýšenia úrokových sadzieb, než sa všeobecne očakávalo.

ropa

Čierne zlato zlacňuje v dôsledku obáv z budúcej menovej politiky

Cena ropy Brent počas pondelkového obchodovania prudko klesla z úrovne okolo 88 USD na menej ako 83 USD za barel. Cena tohto druhu ropy sa tak v priebehu niekoľkých dní znížila na menej ako šesť percent. Môžu za to najmä obavy z oveľa prísnejšej menovej politiky, než sa pôvodne očakávalo. Očakáva sa totiž, že americká centrálna banka zvýši sadzby len o pol percentuálneho bodu, čo je miernejšie tempo zvyšovania ako počas štyroch po sebe nasledujúcich „hikov“.

Rastie HDP USA príliš pomaly?

Pondelkové údaje ukázali, že sektor služieb v USA je oveľa odolnejší, než sa pôvodne predpokladalo. To možno chápať ako znak len pomalého zmierňovania tempa rastu amerického HDP, čo môže Federálny rezervný systém podnietiť k oveľa rozhodnejším krokom. Najmä ak inflácia výrazne neklesne. „Makroekonomické obavy z rozhodnutia Fedu sa šíria trhom,“ povedal Phil Flynn, analytik spoločnosti Price Futures, agentúre Reuters.

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno