Saudskoarabský Verejný investičný fond (PIF – Public Investment Fund) zvažuje vykonať verejný úpis akcií spoločnosti Elm, ktorá je predĺženou rukou saudskoarabského ministerstva financií.

Pre agentúru Reuters to potvrdili tri dobre informované a na sebe nezávislé zdroje. Podľa nich už zástupca PIF, ktorý spravuje majetok v hodnote 300 miliárd dolárov, odoslal bankám dopyt na vypracovanie ponuky, za akých podmienok by bolo možné akcie spoločnosti Elm začať verejne obchodovať na burze.

Nie je ale jasné, akej veľké časti spoločnosti by sa IPO (Initial Public Offering – verejný úpis akcií) týkalo. Jeden zo zdrojov, na ktoré sa Reuters odvoláva, hovorí až o tridsiatich percentách spoločnosti. Vychádza tak z informácie, že IPO by malo byť „stredne veľké“. PIF ani Elm ale na položené otázky doposiaľ nereagovali.

Elm je stopercentne vlastnený Verejným investičným fondom a zaisťuje okrem iného bezpečnosť pri dodávkach služieb v rámci elektronického biznisu. Zaoberá sa taktiež informačnými technológiami, ktoré od nej odoberá aj štát. Pritom PIF je akousi predĺženou rukou saudskoarabského ministerstva financií. Posledné uvedenie nejakej saudskoarabskej spoločnosti na burzu prebehlo koncom minulého roka, kedy na ňu vstúpil ťažobný podnik Saudi Aramco.

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno