Podľa iránskej vlády majú kryptomeny povahu tovaru, ktorý je ilegálne pašovaný cez hranice. Do parlamentu sa teda predložil zákon, ktorý bude používanie digitálnych mien prísne regulovať. Iránski podnikatelia, ktorí Bitcoin a ďalšie virtuálne meny používajú, budú vystavení obrovskej neistote.

Zákon síce nemieri priamo na používanie kryptomien ako takých, ale na reguláciu kryptomenových búrz. Ak niekto bude trh s virtuálnou menou chcieť v Iráne prevádzkovať, bude k tomu potrebovať licenciu iránskej centrálnej banky a bude musieť splniť viacero legislatívnych podmienok. Zatiaľ ale vôbec nie je jasné, aké podmienky to sú alebo ako bude žiadosť o licenciu pre prevádzkovanie kryptomenovej burzy vyzerať.

Podľa analytikov je však jasne viditeľné, že kľúčovým zámerom vlády je znížiť toky finančných prostriedkov do zahraničia, ktoré sa uskutočňujú práve cez kryptomeny, respektíve prostredníctvom siete blockchain. Vláda tak zrejme chce zabrániť nekontrolovaným odlivom kapitálu z krajiny. Problém ale tkvie v tom, že prevažná väčšina búrz, na ktorých sa obchoduje s kryptomenami iránskych rezidentov, sídli mimo Irán. Nie je teda úplne jasné, ako chce vláda tieto prípady regulovať. Môže to ale nakoniec viesť k tomu, že investori sa budú Iránu vyhýbať vo väčšej miere, než v akej to robili doteraz.

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno