Ropa klesla pod 95 USD za barel v súvislosti s očakávaniami zvyšovania úrokových sadzieb

Barel ropy Brent sa vo štvrtok predával za menej ako 95 USD za barel. Ropa tak zlacnela o štyri doláre, vrátane septembrových futures. Cena severoamerickej ropy WTI sa blížila k 91 USD.

Investori sa čoraz viac obávajú dramatického zvýšenia úrokových sadzieb, ktoré americký Federálny rezervný systém pravdepodobne uskutoční za necelé dva týždne.

Hroziaca recesia v USA

Investori sa čoraz viac obávajú dramatického zvýšenia úrokových sadzieb, ktoré americký Federálny rezervný systém pravdepodobne uskutoční za necelé dva týždne. Obavy sa zintenzívnili po tom, ako boli v krátkom časovom slede zverejnené údaje o spotrebiteľských a priemyselných cenách. Investori si tak čoraz viac uvedomujú riziko vstupu americkej ekonomiky do recesie, čo by mohlo mať vplyv aj na svetové hospodárstvo a následne na dopyt po čiernom zlate.

Investori sa obávajú rastúcej inflácie

Inflácia v USA sa v júni vyšplhala nad 9 %, čo je najvyššia hodnota od roku 1981. Ceny priemyselných výrobcov potom v rovnakom mesiaci medziročne vzrástli o 11,3 %, čo je o 0,4 percentuálneho bodu viac ako v máji. Aj na medzimesačnej báze rástli priemyselné ceny v júni rýchlejším tempom ako v máji, a to o 1,1 percentuálneho bodu (v máji o 0,9). Federálny rezervný systém tak pravdepodobne zvýši sadzby o trištvrte až jeden percentuálny bod.

3 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno