Európska centrálna banka zakročila proti inflácii. Prvýkrát po 11 rokoch zvýšila svoje úrokové sadzby

Základná úroková sadzba Európskej centrálnej banky pre refinančné operácie sa zvýšila z nuly na 0,5 percenta. Depozitná sadzba sa dostala zo záporného teritória a je na nule. ECB predstavila aj antifragmentačný nástroj pre stabilizáciu dlhopisového trhu.

Európska centrálna banka zakročila proti inflácii. Prvýkrát po 11 rokoch zvýšila svoje úrokové sadzby

Zvýšenie základnej úrokovej sadzby

Prvýkrát od roku 2011 sa Európska centrálna banka rozhodla zvýšiť svoje základné úrokové sadzby ako hlavného protiinflačného nástroja. S účinnosťou od 27. júla sa všetky sadzby ECB zvyšujú o 0,5 percentuálneho bodu: refinančná úroková sadzba na 0,5, depozitná na 0 a zápožičná sadzba na 0,75 percenta. Vo štvrtok to po menovopolitickom zasadnutí oznámila prezidentka ECB Christine Lagardeová.

Prvý krok na ceste za normalizáciou sadzieb

„Výkonná rada usúdila, že je správne podniknúť väčší prvý krok na ceste za normalizáciou sadzieb tak, ako bolo signalizované na poslednom zasadnutí,“ povedala Lagardeová. Zároveň zdôraznila, že ďalšie kroky budú nasledovať na základe dát a smerovať k naplneniu mandátu ECB udržať v strednodobom horizonte infláciu na dvojpercentnej úrovni.

ECB tiež predstavila antifragmentačný nástroj pre stabilizáciu dlhopisového trhu, aby dokázala zabrániť prílišným rozdielom vo výnosoch vládnych dlhopisov členských krajín eurozóny. Opatrenie má pomôcť najmä jej južnému krídlu.

3 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno