Dva scénáre MMF

Ak v júli a v nasledujúcich mesiacoch prestane do EÚ prúdiť všetok ruský plyn, jej hospodárstvo sa zníži o pol až tri percentá. Vyplýva to z odhadu Medzinárodného menového fondu. MMF však pracuje s dvoma scenármi, pričom optimistickejší z nich predpokladá, že EÚ bude naďalej zásobovaná plynom od alternatívnych dodávateľov a bude spoločne postupovať pri obstarávaní tejto komodity. Pesimistickejším scenárom by bol scenár, v ktorom by sa európsky trh s plynom rozdrobil.

Odhadom menší vplyv ako covid

Najhoršie dôsledky by to malo na krajiny, ktoré sú najviac závislé od ruského plynu. Maďarsko, Slovensko a Česká republika. V najhoršom prípade by maďarská ekonomika klesla približne o 6,5 %, slovenská takmer o 6 % a česká približne o 5,5 %. Najmenší pokles do pol percenta by zaznamenali ekonomiky Švédska a Dánska.

Celkovo by však odrezanie EÚ od ruského plynu malo menší vplyv ako v čase vypuknutia krízy spôsobenej koronavírusom. MMF však zdôrazňuje, že vo svojich odhadoch pracuje s vysokou mierou neistoty, keďže existuje mnoho možností priebehu a riešenia takejto krízy.

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno