Ovplyvnia nové varianty Covidu svetové hospodárstvo?

Ovplyvnia nové varianty Covidu svetové hospodárstvo? Pandémia, ktorej stále čelíme, už v minulosti otriasla svetovou ekonomikou. Boli sme svedkami bankrotov malých spoločností, prepúšťania ľudí v práci a prakticky môžeme povedať, že celý svet na istý čas ukončil svoju činnosť. Aj keď je situácia s Covidom v tejto chvíli pomerne pokojná, stále existuje veľká pravdepodobnosť, že počet prípadov bude rásť a opäť položí svetovú ekonomiku na kolená. Nižšie si môžete prečítať, aké sú očakávania v prípade ďalších výluk a zákazov cestovania a aký plán majú krajiny na boj proti nim.

Pandémia, ktorej stále čelíme, už v minulosti otriasla svetovou ekonomikou. Boli sme svedkami bankrotov malých spoločností, prepúšťania ľudí v práci a prakticky môžeme povedať, že celý svet na istý čas ukončil svoju činnosť. Aj keď je situácia s Covidom v tejto chvíli pomerne pokojná, stále existuje veľká pravdepodobnosť, že počet prípadov bude rásť a opäť položí svetovú ekonomiku na kolená. Nižšie si môžete prečítať, aké sú očakávania v prípade ďalších výluk a zákazov cestovania a aký plán majú krajiny na boj proti nim.

Ako Covid šokoval trhy

Epidémia Covidu sa začala v decembri 2021 v Číne. Keďže sa nachádzala na opačnom konci sveta, nikto si nepredpokladal, že sa dostane aj do Európy a spôsobí na trhoch také škody, aké spôsobila. Keď WHO (Svetová zdravotnícka organizácia) vyhlásila svetovú pandémiu, viac-menej všetky trhy sa zrútili. Napríklad cena ropy klesla pod nulu, čo znamená, že ropné spoločnosti platili zákazníkom za to, aby si ropu zobrali a vybrali ju zo svojich zásob. Tu však hovoríme o nerafinovanej rope,  a nie o tej, ktorú si tankujete do auta na čerpacích staniciach.

Výkonnosť ceny WTI ropy za posledných päť rokov. (Zdroj: Trading Economics) *

Kvôli kolapsu sa krajiny rozhodli pre kvantitatívne uvoľňovanie alebo inými slovami, tlačiť do ekonomiky viac peňazí. Len za jeden rok sa náklady na Covid nahromadili na 5,2 bilióna dolárov. Napríklad druhá svetová vojna stála 4,7 bilióna dolárov (v dnešných dolároch). Len v Spojených štátoch predstavovali výdavky viac ako 13 biliónov dolárov, čo je viac, ako sa vynaložilo na ich 13 najdrahších vojen dohromady. Prezident Biden vrátil do ekonomiky spolu 5,2 bilióna dolárov – aby pomohol spoločnostiam zaplatiť zamestnancov, dlhy atď., ako aj obyčajným ľuďom, ktorí dostali finančnú podporu alebo ak chcete, poukážku. Finančná podpora pre ľudí sa nahromadila vo výške približne 1 bilióna dolárov.

Možno znie dobre, že vlády pomáhali svojim ekonomikám a ľuďom, ale všetko má svoju cenu. A túto cenu platíme práve teraz, keď čelíme jednej z najväčších inflácií za posledných 40 rokov. Vyšším cenám sme čelili aj počas výluk, keď boli podniky pozastavené a celé hospodárstvo sa spomalilo. Nebolo to však nič porovnateľné s cenami, ktoré sú na trhoch v čase písania tohto článku.

Súčasná situácia

Zdá sa, že situácia s Covidom je na celom svete pod kontrolou. Väčšina krajín zrušila cestovné obmedzenia, ako aj povinné nosenie masiek v uzavretých priestoroch. Zdá sa však, že situácia v Číne je ďaleko od spôsobu života v Európe.

Zatiaľ čo zvyšok sveta žil relatívne normálnym životom, Čína bojovala s novými vlnami Covidu. Preto predstavila nové výluky, v niektorých častiach dokonca v dvoch fázach. Viaceré spoločnosti museli byť zatvorené na 2 týždne až 1 mesiac, vrátane Tesly a najdôležitejšieho partnera spoločnosti Apple v Ázii, Foxconnu. Napriek tomu, že Čína veľmi pokročila v očkovaní a očakáva sa, že do roku 2023 dosiahne 80 % zaočkovanosť starších ľudí, čelí vysokému počtu infekcií.

Európa a USA však majú odlišný prístup. Ako už bolo spomenuté, zrušili zákazy cestovania a povinné používanie masiek v uzavretých priestoroch. Ak si však vezmeme napríklad rovnaké obdobie roku 2021, situácia je veľmi podobná. Ľudia mohli cestovať, obmedzenia boli minimálne – väčšinou platilo, že ľudia museli mať negatívny test alebo byť očkovaní, avšak po skončení turistickej sezóny boli opäť zavedené uzávery. Takže na to, ako budú vlády postupovať tento rok, si budeme musieť počkať ešte niekoľko mesiacov.

Čo sa môžeme naučiť zo situácie v Číne?

Ak bude scenár v Európe a Spojených štátoch rovnaký ako teraz v Číne a budú zavedené rôzne výluky, ako aj zastavenie činnosti podnikov, môžeme opäť očakávať veľký prepad hospodárstva. To isté, čo sa stalo Tesle a Applu kvôli Číne, môžeme očakávať aj v prípade spoločností so sídlom v USA a Európe. Spomedzi nich môžeme očakávať, že najväčší úder opäť dostanú cestovné spoločnosti, ako aj cena ropy. Scenár ropy je však v súčasnosti trochu iný, a to z dôvodu geopolitickej situácie medzi Ukrajinou a Ruskom. V dôsledku embarga na ruskú ropu ceny prudko rastú. V niektorých krajinách dosahuje cena nafty dokonca viac ako 2 EUR za liter, zatiaľ čo pred vojnou sa cena pohybovala stabilne okolo 1 EUR za liter.

Celkovo možno povedať, že ak budeme nútení k ďalšiemu zablokovaniu a pozastaveniu hospodárstva, bude to veľmi nepríjemný scenár pre už aj tak poškodené hospodárstvo v Európe. A napriek tomu, že časť viny za súčasnú infláciu možno pripísať kvantitatívnemu uvoľňovaniu, Európa sa rozhodla pokračovať v tlačení peňazí, aj keď už bude zvyšovať úrokové sadzby. Čo v súvislosti s niektorými už spomínanými skutočnosťami nevyzerá ako dobrý nápad a z tohto dôvodu môžeme očakávať veľkú volatilitu na trhoch a najmä všetkého, čo súvisí s menou EUR.

Záver

Covid spôsobil veľký rozruch a šokoval svetové finančné trhy. A hoci nám hrozí, že budeme čeliť ďalšej vlne Covidu, vlády by sa už teraz mali poučiť z minulosti a byť pripravené prijať správne opatrenia v správnom čase. Ako sme však už spomenuli, viac sa dozvieme v septembri alebo októbri. A nezabúdajte, nezáleží na krokoch vlády, trh vám vždy poskytne príležitosti, takže nečakajte a investujte hneď!

Peter Svoreň, executive director of APME FX

*Predchádzajúca výkonnosť nie je zárukou budúcich výsledkov.

Placená spolupráca

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno