Ministri financií G7 sa dohodli na obmedzení ceny ruskej ropy

Na ruskú ropu by mohol byť čoskoro uvalený cenový strop. Technické riešenie je však pomerne zložité a znamenalo by, že ruská ropa by sa po prekročení vopred stanovenej maximálnej ceny nemohla dostať na svetový trh.

Na ruskú ropu by mohol byť čoskoro uvalený cenový strop.

Komplexný zákaz služieb

„Dnes sme potvrdili našu politickú vôľu dokončiť a zaviesť komplexný zákaz služieb, ktoré umožňujú námornú prepravu ropy a ropných produktov ruského pôvodu po celom svete,“ uviedli ministri financií G7 v spoločnom vyhlásení.

Zákazom služieb umožňujúcich námornú dopravu sa rozumie najmä financovanie a poistenie prepravy ropy pomocou tankerov. Ruská ropa by sa po prekročení cenového stropu de facto nemala ako dostať na svetový trh. Rusko by mohlo predávať ropu, ktorú vyváža, len prostredníctvom ropovodov. Cieľom takéhoto opatrenia zo strany Západu je výrazne znížiť príjmy Ruskej federácie, z ktorých financuje svoju vojenskú agresiu na Ukrajine.

Reakcia Kremľa

Kremeľ už reagoval na vôľu zaviesť cenový strop. „Spoločnosti, ktoré zavádzajú cenové stropy, jednoducho nebudú patriť medzi odberateľov ruskej ropy,“ povedal na tlačovom brífingu hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. Európska únia už skôr vyjadrila ochotu uvaliť embargo na dovoz ruskej ropy prepravovanej po mori. Dotkne sa to 90 % ropy vyvážanej z Ruska do EÚ.

1 komentář

Comments are closed.