Ekonomika Európskej únie v prvom kvartáli solídne rástla. Niektoré štáty sú však na prahu recesie

Hrubý domáci produkt Európskej únie sa v prvých troch mesiacoch tohto roka zvýšil medziročne o 5,2 percenta. Vyplýva to z predbežného odhadu Eurostatu, štatistického úradu Európskej únie.

Ekonomika Európskej únie v prvom kvartáli solídne rástla.

V medziročnom vyjadrení hospodárstvo Európskej únie v prvom kvartáli zvýšilo svoju dynamiku rastu. V poslednom štvrťroku 2021 totiž rástlo o 4,9% a v treťom kvartáli dokonca len o 4,2 percenta. V medzikvartálnom porovnaní sa však ekonomika európskej dvadsaťsedmičky zväčšila menej ako v období od októbra do decembra.

Situácia v Taliansku, či Švédsku, nie je závideniahodná

Niektoré členské krajiny Európskej únie sa dokonca ocitli na prahu recesie, alebo jej už dokonca čelia. Čistú nulu v medzikvartálnom vyjadrení zaznamenalo Francúzsko. Taliansko v prvom tohtoročnom kvartáli medzikvartálne kleslo o 0,2, Švédsko dokonca o 0,4 percenta. Veľmi slabý rast zaznamenalo Belgicko alebo Španielsko, ktorých ekonomiky sa medzikvartálne zväčšili len o 0,3 percenta.

Najväčší rast zaznamenalo Portugalsko a Rakúsko

Medzikvartálne najrýchlejšie rástol hrubý domáci produkt Portugalska (o 2,6 percenta), nasledovalo Rakúsko (2,5) a Lotyšsko (2,1). Medziročne sa najviac zdvihla výkonnosť portugalskej ekonomiky, a to takmer o 12 percent.

4 KOMENTÁŘE

  1. […] energií alebo zvyšovania úrokových sadzieb. To sú hlavné dôvody, prečo sa hospodárstvo Európskej únie prepadá do recesie. „Príchod recesie naznačuje aj vývoj indexu nákupných manažérov […]

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno