Ázijské trhy sú pod tlakom výpredajov. Investori sa boja inflácie

Zahraniční investori stiahli od začiatku októbra z ázijských akciových trhov viac ako tri miliardy dolárov. Čistým odlevom kapitálu sú zatiaľ najviac postihnuté trhy v Indii, Južnej Kórei, Thajsku alebo Vietnamu.

Asia, map

Celkom 3,35 miliardy dolárov dosiahol doterajší (k 5. októbru) čistý odlev zahraničného kapitálu z akciových trhov v ázijskom regióne. Zahraniční investori sa sťahovali z krajín ako India, Južná Kórea, Thajsko, Indonézia, Taiwan, Filipíny a Vietnam, uviedla agentúra Reuters. Za celý september pritom predstavoval čistý odlev len necelé tri miliardy dolárov.

Ako hlavný dôvod investori uviedli obavy z inflácie, respektíve z reakcie miestnych centrálnych bánk na vysoký rast cien. Mohli by totiž zvýšiť úrokové sadzby, čo by znamenalo priškrtenie likvidity, ktorá prúdi na finančný trh a je jedným z motorov rastu akcií a ďalších druhov cenných papierov.

V neposlednom rade rast úrokových sadzieb predstavuje aj riziko pre ekonomické oživenie, ktoré by mohlo kvôli tomu spomaliť. Vyššie úrokové sadzby totiž zdražie pôžičky pre domácnosti i firmy, čo by v konečnom dôsledku znamenalo ochladenie agregátneho dopytu. To by spätne mohlo negatívne ovplyvniť výkonnosť firiem obchodovaných na burze a prispieť k prehĺbeniu zlej nálady na trhoch.

2 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno