Americký trh práce oživil najviac za tri mesiace. Žiadostí o prídávky výrazne ubudli

Počet nezamestnaných Američanov je najnižšii za posledný rok a pol. Na americkom trhu práce totiž došlo k najsilnejšiemu oživeniu za tri mesiace, keď sa výrazne znížili žiadosti o dávky v nezamestnanosti.

usa, americká vlajka

Ich počet sa totiž v týždni končiacom 2. októbra znížil o 38 tisíc na 326 tisíc. Vyplýva to z aktuálnych údajov amerického ministerstva práce. Analytici pritom počítali s počtom žiadostí o dávky v nezamestnanosti na úrovni 348 tisíc, výsledok je teda nakoniec o 22 tisíc lepšia. Na prelome septembra a októbra tak došlo k najnižšiemu prepadu počtu žiadostí o dávky v nezamestnanosti od tohtoročného júna.

Práve vývoj na trhu práce je v posledných týždňoch veľmi sledovaným najmä zo strany americkej centrálnej banky. Tá má totiž za cieľ znížiť nezamestnanosť na úroveň obvyklú pred prepuknutím pandemickej krízy, zároveň ale musí sledovať aj vývoj inflácie, ktorá sa dostala na najvyššiu úroveň za mnoho posledných rokov.

Americkí centrálni bankári však doteraz argumentovali, že inflácia je iba dočasným javom a že menová politika zostane uvoľnená do doby, než začnú výrazne klesať počty nezamestnaných. Po októbrových číslach teda bude zaujímavé sledovať, ako Federálny rezervný systém bude na vzniknutú situáciu reagovať.

2 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno