Globálna korporačná daň je o kúsok bližšie. Štáty sa zhodli na jej sadzbe

Skupina 136 krajín sveta sa koncom minulého týždňa dohodla na nastavení minimálnej sadzby korporačnej dane zo zisku pre veľké spoločnosti. Mala by tak skončiť medzinárodná daňová konkurencia, ktorá je podľa niektorých odborníkov a politikov nežiaduca.

korporácie, společnost

Minimálna sadzba dane pre zdanenie ziskov veľkých nadnárodných firiem bude 15 percent. Koncom minulého týždňa sa na tom zhodla skupina 136 krajín sveta. Cieľom tejto dohody je odstrániť zhruba štyri dekády trvajúce preteky o to, ktorá krajina na nízke alebo žiadne dane zo zisku priláka nadnárodny kapitál. Podľa predstaviteľov mnohých krajín ide totiž o nevhodnú daňovú konkurenciu, ktorá spôsobuje, že nadnárodné firmy neodvádzajú dane tam, kde zarábajú peniaze.

Sadzba vo výške 15 percent je pritom nakoniec oveľa nižšia, než je priemerná sadzba dane zo zisku firiem v rozvinutých krajinách. Navyše niektoré ekonomicky sa rozvíjajúce štáty pôvodne chceli, aby minimálna globálna sadzba dane bola určená vyššie. Nakoniec ale ustúpili bohatším krajinám, čo niektoré mimovládne neziskové organizácie kritizovali.

Teraz bude potrebné doladiť pravidlá, za akých sa bude minimálna sadzba daní uplatňovať, a predovšetkým podľa akého kľúča sa budú vybrané dane rozdeľovať medzi krajiny, kde nadnárodné firmy podnikajú.

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno