Začneme zvyšovať úrokové sadzby, hovorí členka vedenia Európskej centrálnej banky

Členka Výkonnej rady ECB Isabel Schnabelová je presvedčená, že Európska centrálna banka pristúpi k zvýšeniu základných úrokových sadzieb krátko po ukončení kvantitatívneho uvoľňovania. K obom by malo dôjsť v období od júla do septembra tohto roku.

ačneme zvyšovať úrokové sadzby, hovorí členka vedenia Európskej centrálnej banky

„V určitú dobu zvýšime úrokové sadzby. V správny čas, kedy budeme reagovať na aktuálne dáta,“ uviedla počas víkendovej konferencie v Talianskom Cernobbiu Isabel Schnabelová, členka Výkonnej rady Európskej centrálnej banky. Podľa nej ten správny čas nastane zrejme v treťom tohtoročnom štvrťroku, kedy ECB tiež ukončí nákupy dlhopisov čiže kvantitatívne uvoľňovanie.

Pokračujúca inflácia

Európska centrálna banka tak zrejme konečne zareaguje na mimoriadne vysokú infláciu, ktorá podľa aktuálneho predbežného odhadu dosiahla v eurozóne v marci medziročnú mieru 7,5 percenta. Ide o vôbec najrýchlejší rast cien od vzniku Európskej menovej únie, respektíve Európskej centrálnej banky.

Dopady vojny na Ukrajine

„Rýchlosť normalizácie bude závisieť od ekonomických dopadov vojny na Ukrajine, od sily inflačného šoku a dĺžky jeho trvania,“ dodala Schnableová. Pripomenula tiež, že mandát ECB okrem iného zahŕňa pôsobiť na inflačné očakávania ekonomických subjektov eurozóny.

3 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno