Nemeckí dovozcovia ruského plynu predpokladajú, že budú platiť ďalej v eurách či dolároch

Hoci od piatku v Rusku platí dekrét prezidenta Vladimira Putina, podľa ktorého krajiny nepriateľské Rusku musia platiť za komodity v rubľoch, nemeckí dovozcovia ďalej počítajú s pôvodnou podobou kontraktov.

Ruský prezident však varoval, že Európa môže zostať bez dodávok plynu.

Od 1. apríla by mali odberatelia ruského plynu, ropy a ďalších komodít platiť v rubľoch namiesto eur či dolárov. Dekrét, ktorý na konci marca podpísal Vladimir Putin sa vzťahuje na štáty, ktoré sú uvedené na zozname nepriateľských krajín voči Rusku. Teda prakticky celý Západ.

Varovanie nemeckého ministerstva

Lenže Nemecká asociácia energetického a vodohospodárskeho priemyslu počíta s tým, že za dodávky komodít z Ruska budú nemeckí odberatelia aj naďalej platiť v eurách, prípadne dolároch. „Správy z Ruska o tom, ako požaduje za dodávky plynu platiť, len potvrdzujú, že prechod do režimu včasného varovní zo strany nemeckého ministerstva hospodárstva bol správny,“ uviedla predsedkyňa asociácie Kerstin Andreaeová.

Európa bez plynu

Nemecký minister hospodárstva Robert Habeck označil Putinovu požiadavku za vydieranie. Rovnako ako francúzsky minister financií Bruno Le Maire. Už skôr na platbách v pôvodne dohodnutých menách trvala skupina krajín G7, kam Nemecko aj Francúzsko patrí. Ruský prezident však varoval, že Európa môže zostať bez dodávok plynu.

1 komentář

Comments are closed.