Inflácia v USA zostala vysoká. Fed pravdepodobne opäť sprísni svoju menovú politiku

Spotrebiteľské ceny v Spojených štátoch v septembri medzimesačne vzrástli o 0,4 %. V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom ide o nárast o 0,3 percentuálneho bodu. V medziročnom vyjadrení zostala inflácia nad hranicou ôsmich percent.

Spotrebiteľské ceny v Spojených štátoch v septembri medzimesačne vzrástli o 0,4 %.

Čaká USA ďalšie zvýšenie základnej sadzby?

Federálny rezervný systém pravdepodobne začiatkom novembra opäť zvýši svoje základné úrokové sadzby o 0,75 percentuálneho bodu. Podľa niektorých očakávaní by ďalšie „zvýšenie“ mohlo byť ešte prísnejšie, a to o celý percentuálny bod. Dôvodom je septembrová inflácia, ktorá v medziročnom vyjadrení zostala nad hranicou ôsmich percent a v medzimesačnom vyjadrení sa dokonca výrazne zrýchlila.

Pokles cien benzínu

Podľa štatistického úradu práce došlo k medzimesačnému poklesu cien benzínu o takmer päť percent. Pohonné hmoty ako celok boli lacnejšie o 2,7 %. Zlacneli aj ojazdené autá (1,1 %) a zdravotnícke potreby (0,1 %). Ceny plynu vzrástli o takmer tri percentá a ceny dopravných služieb o necelé dve percentá.

Miera rastu cien potravín zostala v septembri rovnaká ako v auguste a dosiahla 0,8 %. V medziročnom vyjadrení najviac vzrástli ceny vykurovacieho oleja (58,1) a zemného plynu (33,1). Najnižším tempom (3,7 %) rástli ceny zdravotníckych potrieb.

2 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno