Prísna menová politika je možno blízko svojho vrcholu, naznačuje osoba z Fedu

Americká centrálna banka sa stále veľmi tvrdo stavia proti inflácii. Zvyšuje úrokové sadzby najvyšším tempom za posledných 40 rokov, čo má okrem iného za následok posilnenie dolára voči všetkým svetovým menám. Táto politika sa však môže čoskoro skončiť.

FED, USA

„Politika Fedu vytvorila silný dolár,“ povedal James Bullard, šéf pobočky Federálneho rezervného systému v Saint Louis, počas stretnutia predstaviteľov Medzinárodného menového fondu a Svetovej banky vo Washingtone.

Fed uvoľní, ak inflácia klesne 

Bullard uviedol, že Fed zmierni svoje sprísnenie, keď uvidí, že inflačné tlaky sa podstatne znížili. „A že už nebude potrebné zvyšovať sadzby,“ povedal James Bullard. Povedal, že hoci je politika Fedu prísna, zatiaľ nespôsobila vážne problémy na finančných trhoch. „Nie sú nulové, ale sú relatívne malé v porovnaní s tým, čo by ste očakávali pri takomto veľkom zvýšení sadzieb,“ povedal ďalej Bullard.

Dôjde k ďalšiemu zvyšovaniu úrokových sadzieb

Súčasná úroveň referenčnej úrokovej sadzby Fedu pre operácie na voľnom trhu je stanovená na úrovni 3 až 3,25 %. A na najbližšom menovopolitickom zasadnutí pravdepodobne dôjde k ďalšiemu zvýšeniu. Dozvieme sa to 2. novembra, keď Fed oznámi výsledky svojho rozhodnutia o menovej politike.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno