Medzinárodný menový fond odhaduje, že svetová ekonomika porastie pomalšie, než sa očakávalo

Globálny hospodársky rast dosiahne v budúcom roku len 2,7 %. Medzinárodný menový fond ešte v júli očakával, že svetové hospodárstvo v roku 2023 porastie o takmer tri percentá.

Japonsko a Kanada budú rásť najrýchlejšie

Rozvinuté ekonomiky budú v roku 2023 rásť najpomalšie. Medzinárodný menový fond očakáva pre túto skupinu krajín rast HDP len o 1,1 %. Nemecko a Taliansko však musia počítať dokonca s celoročným poklesom HDP o 0,3 %, resp. 0,2 %. Najrýchlejší rast sa očakáva v Japonsku (1,6) a Kanade (1,5).

Rozvíjajúce sa ekonomiky budú rásť rýchlejšie

Podľa odhadov MMF vzrastú rozvíjajúce sa ekonomiky v budúcom roku o 3,7 %. Najrýchlejšie z tejto skupiny krajín porastie India, a to o viac ako šesť percent. Nasleduje Čína so 4,4 %, zatiaľ čo v ostatných ekonomikách sa už očakáva rast nižší ako štyri percentá. Rusko je jedinou z týchto krajín, ktorá zaznamenala hospodársky pokles, a to o 2,3 %.

Medzinárodný menový fond sprevádzal svoj aktuálny hospodársky výhľad varovaním, že svet bude aj v budúcom roku čeliť vysokej inflácii a veľkej neistote. Bude to dôsledok inflácie aj prebiehajúcej vojny na Ukrajine.

2 KOMENTÁŘE

Comments are closed.