Svetová banka odhaduje, že východná Európa a stredná Ázia budú mať v budúcom roku slabý rast

banka

Najmä vojna na Ukrajine bude príčinou toho, že ekonomiky východnej Európy a strednej Ázie v tomto a budúcom roku porastú len o niekoľko desatín percenta. Vyplýva to z najnovšieho odhadu Svetovej banky.

Hospodársky rast sa bude každoročne zvyšovať

Svetová banka vo svojej najnovšej prognóze odhaduje, že hospodársky rast v týchto regiónoch dosiahne v tomto roku 0,2 % a v budúcom roku 0,3 %. Podľa inštitúcie je veľmi slabý rast spôsobený dôsledkami vojny na Ukrajine.

Vývoj v regióne je stále zaťažený

Na druhej strane, Svetová banka zlepšila svoj výhľad pre tento región na tento rok. Vo svojej predchádzajúcej prognóze očakávala, že východná Európa a stredná Ázia v tomto roku klesne o viac ako štyri percentá. Zlepšené vyhliadky sa týkajú aj ukrajinskej ekonomiky, ktorej pokles v tomto roku Svetová banka odhadovala na 45 %, ale teraz predpovedá pokles len o 35 %.

Svetová banka zároveň uviedla, že vývoj v regióne je stále zaťažený „značnou neistotou“, ktorá bude pravdepodobne trvať tým dlhšie a bude tým intenzívnejšia, čím neskôr sa vojna na Ukrajine skončí, čo ničí nielen výrobné kapacity samotnej Ukrajiny, ale narúša aj obchodné vzťahy v regióne.

4 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno