Britská vláda mení svoj plán na zníženie daní. Libra reaguje posilnením

Kabinet britskej premiérky Liz Trussovej prehodnotil svoj plán na zníženie daní pre najlepšie zarábajúcich, čo spôsobilo otrasy na trhu s librou. Investori sa obávali, že jej zavedenie povedie k obrovským deficitom štátneho rozpočtu Spojeného kráľovstva.

libra, britská libra

Bank of England nakúpila dlhopisy v hodnote 65 miliárd libier

Britská libra reagovala na fiškálnu „reakciu“ posilnením voči americkému doláru. Ostrovná mena sa odrazila od svojho 37-ročného minima. Ešte predtým však Bank of England intervenovala v prospech libry tým, že na trhu nakúpila vládne dlhopisy v hodnote 65 miliárd GBP.

Zníženie daní by poškodilo strednú triedu

Minister financií Liz Trussovej Kwasi Kwarteng uviedol, že rozhodnutie zrušiť zníženie najvyššej sadzby dane z príjmu bolo prijaté s „určitou pokorou a ľútosťou“, citovala agentúra Reuters šéfa ministerstva financií. Kwarteng dodal, že vláda od svojho plánu ustúpila po tom, ako na tento krok so znepokojením reagovali poslanci Konzervatívnej strany. Zníženie daní by najviac prospelo bohatým Britom, čo by mohlo rozhnevať strednú triedu, t. j. tradičných voličov konzervatívcov.

Ďalšie posilnenie libry by mohlo prísť po najbližšom menovopolitickom zasadnutí Bank of England, na ktorom bude Rada guvernérov rozhodovať o úrokových sadzbách.

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno