Skupina OPEC+, ktorú tvoria krajiny OPEC a ďalší „spojenci“ vrátane Ruska, plánuje znížiť ťažbu z dôvodu klesajúcej ceny ropy. Zatiaľ čo predchádzajúce očakávania sa pohybovali v rozmedzí od 500 000 do jedného milióna barelov denne, teraz sa zdá, že zníženie ťažby ropy bude drastickejšie. S odvolaním sa na dobre informované zdroje o tom informovala agentúra Reuters. 

Rozhodnutie sa prijme 5. októbra

Podľa týchto zdrojov sa očakáva zníženie produkcie čierneho zlata skupiny OPEC+ o viac ako jeden milión barelov denne. Zástupcovia ťažobných mocností sa majú stretnúť 5. októbra, aby rozhodli o výrobných kvótach. Najväčším otáznikom bude pravdepodobne postoj Ruska, ktoré je do veľkej miery závislé od príjmov z ropy.

Saudská Arábia presadzuje väčšie obmedzenia produkcie

Na druhej strane, líder OPEC Saudská Arábia je práve tou krajinou, ktorá bude presadzovať väčšie zníženie produkcie. V hre môže byť nielen rozsah zníženia ťažby ropy, ale aj súdržnosť samotnej skupiny OPEC+. Tá už bola niekoľkokrát otestovaná, ale ešte nikdy nie v situácii, keď Rusko potrebuje doslova každý dolár zo svojho vývozu komodít.

2 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno