Hlavnou príčinou je vysoká inflácia a vojna

Rast svetového dopytu po rope sa v budúcom roku spomalí. Dôvodom je spomalenie svetovej ekonomiky spôsobené najvyššou infláciou za niekoľko desaťročí a vojnou na Ukrajine, ktoré sa začne prejavovať. Na zmiernenie hospodárskeho rastu budú mať vplyv aj protiepidemické opatrenia v Číne, ktoré tamojšie úrady zaviedli z dôvodu ďalšej vznikajúcej vlny epidémií.

Podľa predstaviteľa OPEC je pre svetový dopyt po rope problém, ak cena ropy dosiahne 120 USD za barel alebo viac: „Ropa za 120 USD ničí dopyt. A práve to sa teraz deje,“ citovala agentúra Reuters zdroj z prostredia OPEC.

Nielen medzi odborníkmi panuje neistota

Aj tento odhad však sprevádza značná miera neistoty. Problémom je, že dnes nikto nedokáže predpovedať, kedy sa vojna na Ukrajine skončí a s akým výsledkom. Podobne je prakticky nepredvídateľné, ako sa zachovajú čínske orgány, ak epidémia koronavírusu v Číne naberie na intenzite.

1 komentář

  1. […] Čína napríklad skrátila karanténu na zahraničných turistov na polovicu, čo je silný signál pre cestovný ruch a najmä pre letecký priemysel, že najľudnatejšia krajina sveta bude v nadchádzajúcom vrchole turistickej sezóny atraktívnym cieľom v oblasti cestovného ruchu. To okrem iného značí rast dopytu po leteckom palive, a teda po rope. […]

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno