Nastavenie nástrojov menovej politiky

Federálny výbor pre operácie na voľnom trhu (FOMC), ktorý rozhoduje o nastavení nástrojov menovej politiky, sa rozhodol ostro reagovať na zrýchľovanie inflácie. Inflácia v USA sa v máji vyšplhala na medziročnú úroveň 8,6 %. „Inflácia zostáva zvýšená a odráža nerovnováhu ponuky a dopytu, ktorá súvisí s pandémiou koronavírusu, vysokými cenami energií a ďalšími cenovými tlakmi,“ uviedol FOMC v tlačovom vyhlásení po dvojdňovom zasadaní.

Fed zvyšuje základnú sadzbu

Výbor dal jasne najavo svoj zámer čo najskôr znížiť infláciu na cieľovú úroveň 2 %. Guvernér Fedu Jerome Powell na tlačovom brífingu povedal, že zvýšenie sadzieb o 0,75 percentuálneho bodu je správny krok. „Preto sme to urobili,“ povedal. Ďalšie zvýšenie podľa neho bude nasledovať v júli. Do konca roka by sa základná úroková sadzba Fedu mohla zvýšiť na 3,4 % zo súčasného pásma 1,5 % až 1,75 %. Fed tiež uviedol, že treba počítať so spomalením hospodárskeho rastu a zvýšením nezamestnanosti.

7 KOMENTÁŘE

  1. […] v komentári k analýze Ethan Harris, globálny ekonomický analytik Bank of America. Podľa neho Fed zvýši svoju základnú úrokovú sadzbu až na štyri percentá. Základná úroková sadzba Fedu […]

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno