Fed oznámil najrýchlejšie zvyšovanie úrokových sadzieb od roku 1994. Americká ekonomika spomalí

Americká centrálna banka prekvapila trh. Namiesto očakávaného zvýšenia kľúčovej úrokovej sadzby o pol percentuálneho bodu ju zvýšila o 0,75 percentuálneho bodu. Ide o najväčšie zvýšenie úrokových sadzieb zo strany Federálneho rezervného systému za posledných 28 rokov.

Americká centrálna banka prekvapila trh.

Nastavenie nástrojov menovej politiky

Federálny výbor pre operácie na voľnom trhu (FOMC), ktorý rozhoduje o nastavení nástrojov menovej politiky, sa rozhodol ostro reagovať na zrýchľovanie inflácie. Inflácia v USA sa v máji vyšplhala na medziročnú úroveň 8,6 %. „Inflácia zostáva zvýšená a odráža nerovnováhu ponuky a dopytu, ktorá súvisí s pandémiou koronavírusu, vysokými cenami energií a ďalšími cenovými tlakmi,“ uviedol FOMC v tlačovom vyhlásení po dvojdňovom zasadaní.

Fed zvyšuje základnú sadzbu

Výbor dal jasne najavo svoj zámer čo najskôr znížiť infláciu na cieľovú úroveň 2 %. Guvernér Fedu Jerome Powell na tlačovom brífingu povedal, že zvýšenie sadzieb o 0,75 percentuálneho bodu je správny krok. „Preto sme to urobili,“ povedal. Ďalšie zvýšenie podľa neho bude nasledovať v júli. Do konca roka by sa základná úroková sadzba Fedu mohla zvýšiť na 3,4 % zo súčasného pásma 1,5 % až 1,75 %. Fed tiež uviedol, že treba počítať so spomalením hospodárskeho rastu a zvýšením nezamestnanosti.

7 KOMENTÁŘE

  1. […] v komentári k analýze Ethan Harris, globálny ekonomický analytik Bank of America. Podľa neho Fed zvýši svoju základnú úrokovú sadzbu až na štyri percentá. Základná úroková sadzba Fedu […]

Comments are closed.