Historické skúsenosti naznačujú, že americké akcie čoskoro porastú

Známe príslovie hovorí, že tí, ktorí nepoznajú svoju históriu, sú odsúdení prežiť ju znova. Otázkou je, či sa dá použiť aj na prognózovanie akciového trhu. Povojnový vývoj hlavného indexu na Wall Street však naznačuje, že na historické skúsenosti sa dá spoľahnúť.

Historické skúsenosti naznačujú, že americké akcie čoskoro porastú. Známe príslovie hovorí, že tí, ktorí nepoznajú svoju históriu, sú odsúdení prežiť ju znova. Otázkou je, či sa dá použiť aj na prognózovanie akciového trhu. Povojnový vývoj hlavného indexu na Wall Street však naznačuje, že na historické skúsenosti sa dá spoľahnúť.

Americké akcie stratili menej ako pätinu svojej hodnoty

Americké akcie stratili v tomto roku zatiaľ menej ako pätinu svojej hodnoty, pričom hlavný index S&P 500 newyorskej burzy klesol o takmer 20 %. História však ukazuje, že Wall Street možno čaká obrat trendu a že akcie začnú opäť rásť.

Index S&P 500 totiž za tri roky úplne vymazal svoje straty po poklese o 20 % a viac. A to v ôsmich z deviatich prípadov od roku 1957. Vyplýva to z analýzy Keitha Lernera, hlavného investičného stratéga spoločnosti Truist.

Hovorí sa o hospodárskej kríze

A aký je výhľad na nasledujúcich šesť mesiacov? Historické skúsenosti ukazujú, že akcie posilnili v šiestich prípadoch z desiatich. Problémom však môže byť, že po oslabení o 20 % alebo viac sa v nasledujúcich šiestich mesiacoch prepadli ešte hlbšie, keďže americkú (a svetovú) ekonomiku zasiahla kríza. Dnes sa o tom hovorí čoraz častejšie.

3 KOMENTÁŘE

Comments are closed.