Americké akcie si neudržali rast na konci týždňa. Investori vybrali zisky po zasadnutí Fedu

Federálny rezervný systém rozhodol o zvýšení svojej základnej úrokovej sadzby o pol percentuálneho bodu, čo bolo v súlade s očakávaním väčšiny analytikov. Trhom sa uľavilo, že sprísnenie menovej politiky americkej centrálnej banky nebolo výraznejšie, lenže optimizmus dlho nevydržal.

Americké akcie si neudržali rast na konci týždňa. Investori vybrali zisky po zasadnutí Fedu

Vyberanie ziskov na Wall Street

Zatiaľ čo v stredu bezprostredne po oznámení menovopolitického rozhodnutia Fedu sa akcie na Wall Street vydali strmo nahor, štvrtok sa už niesol v znamení vyberania ziskov. Výpredaje akcií na newyorskej burze ale pokračovali aj v piatok. Hlavné akciové indexy Dow Jones, S&P 500 a technologický Nasdaq zakončili obchodný týždeň poklesom o 0,3 až 1,4 percenta.

Inflácia a vojna zvyšuje volatilitu

Na akciových trhoch môžeme byť svedkami zvýšenia volatility, a to najmenej od začiatku tohto roku. Nie je teda výnimkou, že akcie v jeden deň výrazne posilnia, aby na druhý deň odovzdali väčšinu ziskov z predchádzajúceho obchodovania. Volatilita súvisí s neistotou, ktorá sa na trhoch od začiatku roka výrazne zvýšila. Najprv kvôli rastúcej inflácii, neskôr kvôli vypuknutiu vojny na Ukrajine. Kolísanie akcií tak zrejme na trhoch pretrvá prinajmenšom do konca ruskej agresie na Ukrajine.

3 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno