Európska centrálna banka končí s kvantitatívnym uvoľňovaním a bude zdvíhať sadzby

Od roku 2011 to bude prvýkrát, čo Európska centrálna banka zvýši svoje základné úrokové sadzby. Po štvrtkovom menovopolitickom zasadnutí Rady guvernérov to potvrdila prezidentka ECB Christine Lagardeová.

Bankoat

Zvýšenie úrokovej sadzby

„Urobíme všetko pre to, aby sa inflácia v strednodobom horizonte vrátila na cieľovú dvojpercentnú úroveň. Nie je to jeden krok, je to cesta,“ uviedla Lagardeová na štvrtkovej tlačovej konferencii. K prvému zvýšeniu úrokových sadzieb by malo dôjsť už 21. júla, k ďalšiemu potom 8. septembra. Zatiaľ čo júlové zvýšenie bude o štvrť percentuálneho bodu, septembrový rast nebol špecifikovaný.

Boj proti inflácii

Zvýšeniu úrokových sadzieb ale bude predchádzať ukončenie nákupu aktív, teda takzvané kvantitatívne uvoľňovanie, a to od 1. júla. Európska centrálna banka sa tak rozhodla k aktívnemu boju proti inflácii, ktorá už v eurozóne stačila vystúpiť na osempercentnú úroveň, a je tak najvyššia od vzniku Európskej menovej únie. ECB pristúpi k sprísňovaniu menovej politiky ako jedna z posledných významných centrálnych bánk na svete. Sadzby už zvýšil aj americký Fed alebo britská Bank of England.

5 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno