Dolár ustupuje zo svojich 20-ročných maxím. Investori vsadili na zvýšenie sadzieb ECB

Zasadnutie Rady Európskej centrálnej banky je naplánované na tento štvrtok. Očakáva sa, že sa bude diskutovať o podrobnostiach nástroja proti fragmentácii, ktorý chce ECB použiť na pomoc južnému krídlu eurozóny pri financovaní jej dlhu. Zároveň sa očakáva zvýšenie kľúčových úrokových sadzieb.

Dolár ustupuje zo svojich 20-ročných maxím. Investori vsadili na zvýšenie sadzieb ECB Zasadnutie Rady Európskej centrálnej banky je naplánované na tento štvrtok. Očakáva sa, že sa bude diskutovať o podrobnostiach nástroja proti fragmentácii, ktorý chce ECB použiť na pomoc južnému krídlu eurozóny pri financovaní jej dlhu. Zároveň sa očakáva zvýšenie kľúčových úrokových sadzieb.

Európska centrálna banka zvýši základné úrokové sadzby

Očakáva sa, že Európska centrálna banka začne po mnohých rokoch zvyšovať svoje základné úrokové sadzby. Jej depozitná sadzba je stále na úrovni -0,5 % a očakáva sa, že aj po štvrtkovom „zvýšení“ zostane mierne pod nulou.

Štvrtkové zasadnutie vedenia ECB však bude v hľadáčiku investorov z iného dôvodu. Očakáva sa totiž, že centrálna banka eurozóny predstaví nástroj, ktorý bude schopný poskytnúť úľavu južným krajinám , najmä Taliansku, kde sa začínajú zvyšovať úrokové sadzby štátneho dlhu. Investori už vnímajú rastúce riziko v schopnosti splácať niektoré dlhy, preto prirodzene požadujú vyšší výnos.

Štátny dlh by sa mohol zvýšiť

Okrem toho, ak ECB pristúpi k zvýšeniu sadzieb, náklady na štátny dlh ďalej porastú. Investori však očakávajú, že ECB príde s riešením, a už vsádzajú na kurz eura voči doláru. Obe meny nedávno dosiahli paritu, pričom dolár a euro sa prvýkrát po takmer 20 rokoch obchodujú v pomere 1:1.

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno