Zatiaľ čo ešte v októbri Svetová banka počítala, že hospodárstvo východnej Ázie a Tichomoria porastie tento rok o 5,4 percenta, teraz svoju prognózu upravila smerom nadol. Hrubý domáci produkt by mal v regióne stúpnuť o rovných päť percent. Predpoveď sa týka aj najväčšej ekonomiky vo východnej Ázii, ktorou je Čína. Aj tá by mala tento rok rásť päťpercentným tempom, čo je tiež o 0,4 percentuálneho bodu slabšie, než sa pôvodne čakalo.

Zadné vrátka Svetovej banky

Lenže ani to nemusí byť konečná prognóza, Svetová banka si nechala otvorené zadné vrátka. „Ak sa podmienky zhoršia a reakcia vládnych politík bude slabá, rast môže klesnúť na štyri percentá,“ dodala Svetová banka. Záležať vraj bude najmä na Číne, ktorá je ťahúňom regiónu.

Aké sú riziká?

„Oblasť čelí mnohým šokom, ktoré zvyšujú riziko, že hospodársky rast zoslabne,“ uviedol pre agentúru Reuters Aaditya Mattoo, hlavný ekonóm východoázijskej pobočky Svetovej banky. Najväčším rizikom podľa neho je pokračovanie rusko-ukrajinskej vojny, ktorá zvyšuje ceny potravín a energetických komodít.

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno