Mzdové náklady sú jedným z kľúčových faktorov ovplyvňujúcich budúcu infláciu. Ak by totiž mzdy v súčasnosti rástli podobným tempom ako ceny, návrat k nízkej dvojpercentnej inflácii by trval oveľa dlhšie.
Pokles mzdových nákladov
Ministerstvo práce USA zverejnilo najnovšie štatistiky o mzdových nákladoch. Tie sa v treťom štvrťroku medzištvrťročne zvýšili o 1,2 %, čo predstavuje mierny pokles oproti predchádzajúcemu štvrťroku. Medziročný rast sa tiež spomalil z 5,1 % v druhom štvrťroku na rovných päť percent v treťom štvrťroku.
Fed by mohol znížiť tempo zvyšovania úrokových sadzieb
Práve vývoj mzdových nákladov je jedným z najsledovanejších ukazovateľov zo strany tvorcov hospodárskej politiky. V súčasnosti je pravdepodobne najzaujímavejšia pre členov Federálneho rezervného systému, ktorí rozhodujú o nastavení menovej politiky alebo úrokových sadzieb. Najbližšie menovopolitické zasadnutie sa uskutoční na samom začiatku novembra a všeobecne sa očakáva, že Fed opäť zvýši sadzby o 0,75 percentuálneho bodu. Aktuálne údaje o mzdových nákladoch však dávajú nádej, že Fed by už na decembrovom zasadaní mohol zvyšovať úrokové sadzby oveľa miernejším tempom.
[…] sadzieb o 0,75 %, nie je úplne vylúčené ani miernejšie zvýšenie. Nedávne údaje z amerického trhu práce totiž naznačili, že inflačné tlaky sa začínajú mierne […]
[…] do Kongresu USA budú pravdepodobne veľmi tesné. Trhy nielenže čakajú na oznámenie oficiálnych výsledkov, […]
[…] hodnota za posledných osem mesiacov. Podľa údajov amerického ministerstva práce sa ceny v USA medzimesačne zvýšili o 0,4 %, teda rovnakým tempom ako v […]